Žáci 9. ročníku se zapojili do dvou veřejných sbírek.  Ve středu 29. září prodávali žluté kytičky v rámci Českého dne proti rakovině. Utvořili 4 skupinky, které u nichž jste si mohli zakoupit symbolické kytičky ve škole i v obci. Žáci v této sbírce získali krásných 12.250 Kč.

Ve dnech12. a 13. října prodávali symbolické „Bílé pastelky“   na podporu nevidomých. Pří této akci se podařilo vybrat částku 5.100 Kč.

Všem, kteří pomáhali a přispěli, mnohokrát děkujeme.

bila pastelka 01 bila pastelka 02

Jan Brožek

V pátek 22. října se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků akce „Přehlídka středních škol Pardubického kraje“ v Enteria aréně. Měli možnost, seznámit se s nabídkou oborů jednotlivých škol a vybrat si obor, který by pro ně mohl být ten pravý.

Přehlídka byla velmi zajímavá, žáci potkali mimo jiné bývalé spolužáky ze základní školy, vyzkoušeli si praktické činnosti a mohli ochutnat různé dobroty či jiné občerstvení.

veletrh skol 1 veletrh skol 2 veletrh skol 3 veletrh skol 4

Jan Brožek

Ve středu 20.10. se 2.A a 2.B vydala na průzkum stavby rybníka Podrybníčky. Seznámili jsme se s pojmem hráz a proč je zpevněna, prohlédli jsme si stavidlo a objevili, kudy při vypouštění odtéká voda a kam. Hledali jsme, jak se voda do rybníka dostane.

Exkurze Choltice rybnik 01 Exkurze Choltice rybnik 08 Exkurze Choltice rybnik 09 Exkurze Choltice rybnik 12

Mgr. Ivana Benešová

Letošní začátek školního roku jsme si zpříjemnili výletem do Nové Vsi u Leštiny na statek Pipkových.  Jejich dýně jsme si opět po dvou letech nemohli nechat ujít.  Dopoledne pršelo, proto jsme se strachovali, zda pojedeme.  Počasí se ale umoudřilo, a tak jsme ve 13 hodin nasedli do autobusu a vydali se na cestu.  Cesta  nebyla  dlouhá a za necelou hodinku jsme už uviděli statek. Uvnitř na nás čekala zahrada plná dýní a mnoho hracích prvků, které jsme museli sami vyzkoušet.  Nejvíce se nám opět  líbil „slámobazén“. Každý si mohl koupit dýni.  Na statku byla také zvířátka – kozy, ovce, prasátko a králíci.  Někteří ochutnali dýňovou polévku a další dobroty, které nám na statku u Pipkových nabízeli.   Domů jsme si všichni vezli dýně na jídlo i pro okrasu a trochu slámy. Výlet jsme si náležitě užili. Všichni jsme byli po návratu spokojení a plni nových zážitků z „ Dýňového světa“.

Dynovy svet 01 Dynovy svet 03 Dynovy svet 18 Dynovy svet 25

Narkéta Zářecká

Dne 13. října k nám do školy zavítala paní Andrea z České spořitelny. Tato společnost se snaží podporovat finanční gramotnost dětí. Jako první se nám paní Andrea představila, a pak jsme se všichni dali do práce. Nejdřív jsme se bavili o pojmu peníze. Kde se berou, jak je získáváme. Mluvili jsme o České národní bance, která peníze posílá do oběhu. Někteří byli velice překvapeni, když zjistili, že se peníze netisknou v bankomatu. Naučila nás pojmy, jako jsou příjmy a výdaje. Také jsme se dozvěděli, že staré rčení „bez práce, nejsou koláče“ je opravdu pravdivé. Teď už víme, že i když máme platební kartu, tak pokud nemáme na účtu peníze, tak si nic nevybereme. Hodina uběhla jako voda a pak nastalo loučení. Dostali jsme pracovní sešit, ve kterém se dozvíme další zajímavosti. Tento program se velmi vydařil.

Abeceda penez 02 Abeceda penez 03 Abeceda penez 06 Abeceda penez 08
 camera Další foto...

Paní Dlouhá poté navštívila i 4.B. Povídala si s námi o tom, jak se získávají a utrácejí peníze, jak správně hospodařit, jaký můžeme mít rozpočet. Vysvětlila nám základní pojmy a měli jsme možnost si to pak vyzkoušet formou interaktivní hry – Závody mazlíčků. Dostali jsme pracovní sešit, ve kterém budeme pokračovat i dál, a zároveň si zkusíme i zazávodit.

Abeceda penez 16

Mgr. Tereza Kopová

EDL

Evropský den jazyků je akce, kterou uspořádala Rada EVROPY společně s Evropskou unií. Poprvé se DEN jazyků slavil v roce 2001. Mezi hlavní CÍLE tohoto dne patří:

• šířit POVĚDOMÍ o rozmanitosti jazyků a vícejazyčnosti;
  • připomenout VÝZNAM/NUTNOST výuky cizích jazyků;
  • podporovat děti i dospělé, aby se nebáli učit cizím jazykům.

Evropský den jazyků chce mimo jiné připomenout, že v Evropě existuje VÍCE než 200 jazyků. Sice nemůžeme znát všechny, ale mnoho z nich SLYŠÍME běžně, když cestujeme, studujeme, pracujeme, POSLOUCHÁME hudbu nebo SLEDUJEME filmy.

Letos se ke Dni Evropských jazyků zapojila i naše škola a žáci 7., 8. a 9. tříd si vyzkoušeli rozpoznávat různé Evropské jazyky, obohatili si slovní zásobu o slova „děkuji“ v několika jazycích a hledali rozdíly mezi Slovenským a Českým jazykem.

Mgr. Martina Hanušová